Popis díla 1
Burian se na závěrečný projekt své kariéry, sérii velkoformátových olejomaleb pro východočeskou zoo mimořádně soustředil a ostatní projekty upozadil. Olej velkého pozemního lenochoda z jihoamerické megafauny (kterého vyhubili první lidští obyvatelé této části amerického kontinentu) je krásnou ukázkou až veristického přístupu, který malíř u tohoto projektu měl. Každý lístek na stromě je perfektně zobrazen, malíř je až pohlcen kontemplativní atmosférou ranní zamlžené krajiny….
Autor textu : R. Walica
Popis díla 2
První rekonstrukci chudozubého savce rodu druhu Megatherium americanum vytvořil Z. Burian již v roce 1941 (kvaš, J. Augusta: Divy prasvěta, 1942).
Úvodní nález tohoto obřího lenochoda byl učiněn Manuelem Torresem v letech 1788-9 na řece Luján východně od Buenos Aires v Argentině. Následně jej popsal francouzský přírodovědec Georges Cuvier v roce 1796.
Rod Megatherium obýval široké území od Argentiny až po Peru a Chile. Druh Megatherium americanum dosahoval celkové délky asi 6 metrů a výšky okolo 2 metrů při hmotnosti asi 4 - 6 tun. Obýval řídce zalesněné travnaté oblasti, kde se živil listy a větvičkami stromů, které si vybíral chápavými pysky. O složení stravy svědčí značný obrus zubů zvířat. Přežil od pliocénu až do konce pleistocénu. Přibližně na rozhraní pleistocénu a holocénu mizí z fosilního záznamu spolu s další jihoamerickou megafaunou. Předpokládá se, že kromě konkurence velkých šelem (rod Smilodon) k jeho vyhynutí přispěl i člověk. Existují doklady z Campo Laborde na severovýchodě Argentiny o lovu megatheria před asi 12 600 lety. Podle starších radiokarbonových analýz z přelomu 80. a 90. let se předpokládalo přežití megatherií na této lokalitě až do počátku holocénu asi před 7 300 lety. Podle studie Uruguayské univerzity z roku 2002 založené na porovnání poměru hmotnosti zvířete, povrchu těla, okolní teploty (asi o 2,5 až 4 stupně nižší, než dnes) a metabolismu je možné, že megatherium bylo prakticky bezsrsté, podobně jako dnešní sloni.
Autor textu : S. Mareš
Druhy edicí
Fan Edition – Otevřená edice bez limitace kusů .Plakát o rozměru 210 x 297 mm ( A4), je tištěn ofsetovým tiskem na matném křídovém papíře 200g.
Classic Editon – Otevřená edice bez limitace kusů. Plakát o rozměru 297 x 420 mm ( A3), je tištěn ofsetovým tiskem na matném křídovém papíře 200g.
Collector´s edition 77/1000– Limitované edice. Plakáty o rozměru 420x 594mm ( A2) , nebo 594 x 841 mm (A1). Plakát je tištěn ofsetovým/inkoustovým tiskem na matném křídovém papíře 170/190g. Jedinečně číslováno.
V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět