Popis díla 1
Tímto svým olejem vytvořil malíř Burian svůj první příspěvek do mimořádně rozsáhlé série podkladů pro výukové didaktické tabule pro české školy, známé též jako školní obrazy. Na těchto obrazech spolupracoval nejen s profesorem Augustou, ale v tomto konkrétním případě i s archeologem Filipem a žákem Aleše Hrdličky, antropologem Jiřím Malým, kterého si Burian velmi vážil. Obraz ukazuje skupinu kromaňonců, tedy lidí dnešního typu, na jejich sídlišti, při různých typických činnostech. Zajímavé je, že o pár let později změnil malíř strukturu hornin skalního převisu.
Autor textu : R. Walica
Popis díla 2:
Dnes již klasický obraz Z. Buriana rekonstruuje typickou podobu života evropského mladopaleolitického člověka moderního typu před asi 40 000 lety a ukazuje běžné táborové činnosti. Přestože jeho účel byl didaktický, působí velmi přirozeně. Takový skupinový výjev ze života předvěkého člověka, jehož primárním cílem bylo ukázat obvyklý táborový život jako celek - ovšem v pozdější době asi o 20 - 25 000 let - najdeme také na Burianově oleji Předvěký člověk na svém sídlišti z roku 1954 (máme jej rovněž v nabídce).
První zástupci mladopaleolitického moderního člověka se objevili v Evropě jistě před více než 45 tisíci lety, jak o tom svědčí v roce 2021 datovaný nález ženy z lokality Zlatý kůň u Koněprus s geneticky stanoveným stářím přesahujícím 45 tisíc let. K nejstarším nálezům patří pozůstatky tří jedinců z bulharské jeskyně Bacho Kiro (stáří 45 930 - 42 580 let) i italské Grotta del Cavallo (45 - 43 tis. let) nebo z anglické Kent's Cavern v hrabství Devon (44 - 41 tis. let).
Podle nálezů publikovaných v roce 2022 z jihofrancouzské jeskyně Mandrin v údolí řeky Rhôny nejstarší zástupci moderního člověka přišli do Evropy již před 54 tisíci let. Předvěký člověk vyráběl různé druhy štípané industrie, hroty, rydla, škrabadla, atd. Nalézána je také kostěná a parohová industrie, i když v menším zastoupení, než později v období magdalénienu. Na obraze v popředí v pravé části vidíme lovce odštěpujícího čepele z kamenného jádra.
Autor textu : S. Mareš
Druhy edicí
Fan Edition – Otevřená edice bez limitace kusů .Plakát o rozměru 210 x 297 mm ( A4), je tištěn ofsetovým tiskem na matném křídovém papíře 200g.
Classic Editon – Otevřená edice bez limitace kusů. Plakát o rozměru 297 x 420 mm ( A3), je tištěn ofsetovým tiskem na matném křídovém papíře 200g.
Collector´s edition 77/1000– Limitovaná edice. Plakáty o rozměru 420x 594mm ( A2) , nebo 594 x 841 mm (A1). Plakát je tištěn ofsetovým/inkoustovým tiskem na matném křídovém papíře 170/190g. Jedinečně číslováno.
V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět