Popis díla 1
Didakticky a "akademicky" dokonale prokomponovaná malba, skrze hodiny přírodopisu navždy zarytá do podvědomí generací narozených před rokem 1980. Ve srovnání s podobnou scénou z Divů prasvěta méně filmová, se scénou z roku 1968 možná méně dechberoucí, přesto svou v nejširším slova smyslu "ikoničností" se tato verze řadí mezi naprostou burianovskou klasiku. Plnohodnotné vročení "1950" naznačuje, že si malíř obrazu osobně velmi cenil.
Autor textu : R. Walica
Popis díla 2
Zdeněk Burian vytvářel rekonstrukce svrchně třetihorních chobotnatců rodu Deinotherium již od 40. let, jak pro publikační, tak soukromé určení. Náleží sem vedle kvašů a studií zejména olej určený jako výuková tabule tří pasoucích se deinotherií z roku 1951, trojice olejů vytvořených na soukromou objednávku z let 1968 (2x) a 1973 nebo velkoformátový obraz pro královédvorskou sérii z roku 1978.
První pozůstatky svrchně třetihorních a čvrtohorních chobotnatců rodu Deinotherium byly objeveny již v 17. století nedaleko Lyonu ve Francii. Jako typový exemplář druhu Deinotherium giganteum byl popsán nález lebky a spodní čelisti z Německa přírodovědcem Johannem von Kaupem v roce 1829. Předtím byly pozůstatky deinotherií považovány za velké tapíry (Cuvier) nebo mořské sirény (kapustňáky). Uvažovalo se o nich také jako o přechodném článku mezi lenodochy a mastodonty. Vyobrazený druh Deinotherium gigantissimum byl popsán podle rumunských nálezů v roce 1892 a dnes je často přiřazován k druhu Deinotherium giganteum. Tento druh žil v Evropě od středního miocénu až do svrchního pliocénu. Dosahoval výšky v ramenou asi 4 metry při hmotnosti až 12 tun. Kly zahnuté směrem dolů vyrůstaly ze spodních řezáků a měřily asi 1,4 metru. Funkce klů není úplně jasná, ale zřejmě spíš než k rozhrabávání půdy sloužily k odstraňování větví bránících v dosažení vybrané potravy. Pozůstatky deinotherií byly nalezeny i v Čechách u Františkových Lázní a Třeboně. Celá skupina těchto chobotnatců vymizela někdy ve spodním pleistocénu bez nástupců.
Autor textu : S. Mareš
Druhy Edic
Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.
Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.
V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět
Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition
Materiál, tisk a balení
- Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
- Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
- Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
- Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
- Certifikát HARdNIX