Popis díla 1
Didakticky a "akademicky" dokonale prokomponovaná malba, skrze hodiny přírodopisu navždy zarytá do podvědomí generací narozených před rokem 1980. Ve srovnání s podobnou scénou z Divů prasvěta méně filmová, se scénou z roku 1968 možná méně dechberoucí, přesto svou v nejširším slova smyslu "ikoničností" se tato verze řadí mezi naprostou burianovskou klasiku. Plnohodnotné vročení "1950" naznačuje, že si malíř obrazu osobně velmi cenil.
Autor textu : R. Walica
Popis díla 2
K nejznámějším Burianovým rekonstrukcím srstnatých mamutů patří olej z roku 1941 (J. Augusta: Divy prasvěta,1942 - máme v nabídce), olej samice s mládětem ve sněhové vánici z roku 1961, olej mamutů při hledání potravy pod sněhem z téhož roku (máme v nabídce), studie barevných a typových variet mamutů na oleji Mamuti na bažině z roku 1954 (máme v nabídce) nebo velkoformátová rekonstrukce stáda mamutů v severské tundře z roku 1978 (máme v nabídce).
Zdeněk Burian zde vyobrazil stádo mamutů druhu Mammuthus primigenius táhnoucích zasněženou zimní tundrou. Dnes víme, že sněhová pokrývka byla v oblasti tundry většinou tenká v důsledku celkově nízkých srážek (do 200 mm za rok).
Z analýzy zachovalé mamutí srsti bylo zjištěno, že podnebí v horizontu let bylo stálé bez velkých výkyvů. Je možné, že právě tento návyk na stálé klimatické poměry přispěl k vyhynutí mamutů, kteří měli tendenci vyhledávat stále stejný biotop tundry, který se ovšem postupně odsouval na sever euroasijského kontinentu a na počátku holocénu se zmenšil asi na desetinu původní rozlohy.
Není náhodou, že jedna z posledních populací srstnatých mamutů před 6 000 let žila až na samém severu Ruska na Tajmyrském poloostrově. Do mamutího jídelníčku patřily olše, vrby, jívy, ale v žaludcích mamutů se našlo i jehličí a šišky jehličnanů, nepohrdl ani kůrou. Nicméně hlavní složku potravu tvořily trávy a byliny. Podle obroušení spodních konců klů je zřejmé, že kly si mamuti pomáhali při přístupu k potravě, přesto pro ně bylo obtížné se dostat k potravě pod hlubokým sněhem. Množství srážek se začalo zvyšovat před asi 14 000 lety, kdy také dochází ke zrychlení dříve pozvolného úbytku mamutů a během dalších 4 000 let většina populace mamutů z pevniny mizí.
Autor textu : S. Mareš
Druhy edic
Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.
Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.
V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět
Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition
Materiál, tisk a balení
- Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
- Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
- Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
- Bez blind rámu/ Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
- Certifikát HARdNIX